Toitumine

Jalgpalluri toitumine

Sportlane vajab õiget toitu, et organism areneks ning treeningutel kulutatud energia taastuks kiiresti. Tuleb järgida toitumise põhitõdesid. Jalgpallur kulutab peamiselt süsivesikuid ja rasva. Tuleb süüa süsivesikute rohket toitu, kuna treeningu käigus kulub organismis kõige enam süsivesikuid.

Soovitatavad süsivesikuterikkad toidud on supid, riis, pastad, pudrud, kartul, müslid, puu-ja köögiviljad, jogurtid ja erinevad leivatooted. Neid tooteid tuleb süüa enne treeninguid ja mänge, turniiride ajal ja peale treeninguid. Organism omandab süsivesikuterikast toitu kiiresti ja sellest tulenev energia aitab treeningut sooritada.

Energiavarude lõppedes on soovitav varud kiiresti taastada, et taastumine oleks kiire ja sportlane oleks valmis järgmiseks soorituseks. Eriti turniiridel on mängude vahel vajalik süüa puuvilju, leiba ja palju juua, et süsivesikute tase oleks kõrge ja organism valmis uueks pingutuseks. Süüa on soovitav 3-4 tundi enne trenni või mängu.

Iga inimene on muidugi erinev ja peab teadma oma organismi iseärasusi. Kui tunnete vajadust, siis 1 tund enne mängu võib vedelikku tarbida. Tühja kõhuga ei maksaks minna mängima, sest veresuhkru tase on liiga madal, mis põhjustab väsimust ja halba enesetunnet. Turniiride ajal ei ole soovitatav süüa maiustusi ja juua magusaid jooke. Need põhjustavad veresuhkru kiire tõusu tippu, kuid veresuhkur langeb sama kiiresti ja tekitab jõuetuse.

Mängu päeval peaks vältima vorsti, viineri, juustu, praetud kartuli ja pihvide söömise. Need toidud sisaldavad rohkesti rasva ja muid aineid, mis seeduvad liiga aeglaselt ning palju energiat kulub seedimisele. Organismi jaoks on tähtis sobiva vedelikutaseme säilitamine, et võistlusvalmidus ei alaneks.

Üldiselt võiks jalgpallur üldse vältida järgmiseid toite: praetud  liha, pähklid, herned, kilu, heeringas, pannkoogid, friikartulid, seapekk, koogid, saiakesed, šokolaad, hamburgerid, ALKOHOL. Loomulikult süüakse ja juuakse ka neid aineid, kuid eriti hoolikas peab nende tarbimisega võistlusnädalal.

Mängu ajal on vedeliku kaotus eriti suur ja see tuleb korvata joomisega. Mängu ajal higistatakse palju, seepärast tuleb juua juba enne mängu, poolajal ja peale mängu, et organism taastuks kiiresti järgmiseks mänguks. Juua tuleb paar tundi 1,5-2,0 dl annustena (1 klaas 200g)

Jook peaks olema parajalt soe, sest see imendub organismi paremini, kui jääkülm vedelik. Vedeliku tase on tasakaalus, kui mängija ei tunne janutunnet. Treeningutel ei ole vaja iga harjutuse järel juua, sest janu ei teki nii kiiresti. Alles trenni lõppedes tuleb taastada vedeliku kaotus, et taastumine toimiks kiiremini.

Soovitatavad joogid on spordijoogid, lahjendatud segumahlad, mineraalvesi, tee ja muidugi vesi. Enne treeningut peaks vältima piima, keefiri, palju piimhappeid ja suhkrut sisaldavaid jooke.

Jalgpalluri toidu ja vedeliku omandamine püsib tasakaalus vaheldusrikka põhitoiduga. Toit peaks sisaldama puu-ja köögivilju, täistera tooteid, kanaliha, kala, kartulit, riisi, piima, mahla ja vett.

Kui toit on piisavalt mitmekesine ei ole vaja toidulisandeid kasutada. Vitamiinivaesel ajal on soovitav süüa vitamiine. Sportlase organismile on õige toiduvalik esmatähtis. Õige toit tagab tervisliku arengu. Suure füüsilise ja vaimse koormuse juures ei ole ükskõik, mida süüa või juua.
JÄLGIGE OMA TOIDUVALIKUT!